Historia Szkoły Podstawowej nr 7 w Zabrzu

Nasza szkoła, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu, znana jest z dynamicznej historii i osiągnięć. Została uroczyście otwarta 1 września 1983 roku, zyskując miejsce na edukacyjnej mapie miasta jako jedna z jego nowszych placówek. Uroczystość otwarcia zgromadziła przedstawicieli władz lokalnych, oświatowych, wykonawców budowy, a także rodziców i uczniów, świętujących razem ten ważny dzień.

Na przestrzeni lat szkoła stała się domem dla innowacji pedagogicznych oraz centrum kulturalnym, gdzie każde dziecko ma szansę na rozwój swoich pasji i talentów. W początkowych latach działalności, jak donosiły ówczesne media, szkoła dysponowała 24 klasami i dwoma oddziałami przedszkolnymi. Z biegiem lat liczba uczniów wzrosła, a wraz z nią i infrastruktura: od sal lekcyjnych, przez pracownie specjalistyczne, aż po estetyczną stołówkę i przestronną halę sportową.

Przełomowym momentem było nadanie szkole imienia Stanisława Wyspiańskiego w 1989 roku, co podkreśliło zamiłowanie do szeroko pojętej kultury i sztuki. Kolejne lata przyniosły reformy edukacyjne, które przekształciły instytucję w dynamicznie rozwijającą się placówkę, odpowiadającą na potrzeby nowoczesnej edukacji. Szkoła nie tylko rozwijała programy nauczania, ale także infrastrukturę, dzięki czemu w 2009 roku mogła cieszyć się nowoczesnym wyposażeniem z programu “Radosna Szkoła”.

Z roku na rok nasza szkoła poszerzała ofertę edukacyjną, dostosowując się do zmieniających się oczekiwań społecznych i edukacyjnych. Od projektów dotyczących zdrowego stylu życia, poprzez rozwijanie umiejętności cyfrowych, aż po zaangażowanie w ogólnokrajowe konkursy i inicjatywy kulturalne. Szkoła stała się także areną licznych imprez i wydarzeń, które nie tylko urozmaicały życie uczniów, ale także integrowały lokalną społeczność.

Obecnie, po kolejnych reformach, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Uczniowie mają do dyspozycji zmodernizowane sale lekcyjne, bogato wyposażone pracownie przedmiotowe i dostęp do najnowszych technologii edukacyjnych. Wszystko to w atmosferze, która sprzyja nie tylko nauce, ale i wzajemnemu szacunkowi oraz współpracy.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, uczniów oraz ich rodzin, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu nieustannie rozwija się, będąc żywym świadkiem zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej i społecznej. Nasza historia to opowieść o pasji do nauki, szacunku dla tradycji i otwartości na przyszłość.

Katarzyna Korfanty – Kusz
Beata Suiska