WYKŁADY: Odkrywamy historię “Solidarności”

Zgodnie w wymogami projektu:  “Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!” dwie nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w dwóch szkoleniach. Ewelina Anderwald i Katarzyna Korfanty-Kusz – nauczycielki historii – w ramach spotkań pt. Odkrywamy historię “Solidarności” wysłuchały wykładów:

1. Pamięć o tych , którzy współtworzyli związek “Solidarność”

2. Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko- Dąbrowskiego.

Konferencje okazały się niezmiernie interesujące, pogłębiły wiedzę na temat danego okresu historycznego,  przyczyniły się do podniesienia warsztatu pracy nauczycieli. 

WYSTAWA “Stan wojenny 1981-1983”

W dniach od 25 do 29 października 2021 r. w szkole zorganizowano wystawę pt. “Stan wojenny 1981-1983”  w oparciu o materiały udostępnione przez IPN  . Składała się ona z piętnastu plakatów. Znalazły się na nich ważne informacje dotyczące okresu stanu wojennego. Omówiono min. przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, internowania, pacyfikacje. 

Uczniowie klas siódmych i ósmych zostali oprowadzeni po wystawie w ramach lekcji, a pozostałe dzieci mogły zapoznać się z nią na przerwach.

Lekcje historii

W  klasach siódmych i ósmych w dniach 25-29 października 2021 r. zostały przeprowadzone lekcje historii z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN Oddział w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, poświęconych stanowi wojennemu. Udostępnione  teksty źródłowe, zadania, pomoce dydaktyczne, stanowiące część teki edukacyjnej, są ciekawą propozycją przy realizowaniu tematyki stanu wojennego.

FILM: “Nie zabierajcie mamy”

W dniach 20-29 października 2021 r. dla klas siódmych i ósmych zorganizowano pokaz filmu: “Nie zabierajcie mamy”. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w jego projekcji.

 „Nie zabierajcie Mamy” to dokument, który przedstawia losy działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Zawarte są w nim wspomnienia dzieci, które były świadkami aresztowania swoich matek.

Szkolne miejsca patryjotyczno-historyczne

W ramach udziału w projekcie „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!” przygotowano w szkole kącik historyczny „40 lat po stanie wojennym”.  Z  materiałów w nim umieszczonych  można m.in.  dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach okresu stanu wojennego, życiu codziennym Polaków  w tym czasie. Wielkie zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych budzą pamiątki takie jak: banknoty, czy kartki żywnościowe.