Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2023/24

Piątek 8:00-13:30

Konsultacje z rodzicami: poniedziałki 14:00-15:00

Aktualności z Biblioteki Szkolnej

Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki szkolnej, która obecnie może pochwalić się imponującym zbiorem liczącym 8002 woluminy. Nasza kolekcja obejmuje:

– lektury szkolne,

– literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

– literaturę popularnonaukową, w tym metodyczną i pedagogiczną,

– księgozbiór podręczny.

Dzięki wsparciu Rady Rodziców prenumerujemy trzy tytuły czasopism dla uczniów: Kumpel, Świerszczyk oraz Victor – junior. Ponadto, nasz nauczyciel bibliotekarz regularnie korzysta z miesięcznika Biblioteka w Szkole.

Zbiory Niepiśmienne

Oprócz książek, nasza biblioteka oferuje szeroki wybór zbiorów niepiśmiennych, w tym:

– pomoce dydaktyczne,

– gry planszowe,

– płyty CD,

– audiobooki.

Katalogi i Kartoteki

Aby ułatwić korzystanie z naszych zasobów, prowadzimy katalogi: alfabetyczny, tytułowy, rzeczowy oraz kartoteki: zagadnieniową i osobową, a także fonotekę.

Programy Upowszechniające Czytelnictwo

Realizujemy liczne programy mające na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Szczegóły programu można znaleźć: (http://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,wystartowala-ogolnopolska-kampania-narodowego-programu-rozwoju-czytelnictwa-20,8155.html).

W roku szkolnym 2022/2023, w ramach tego programu, zakupiliśmy 366 nowych woluminów, zgodnie z życzeniami uczniów wyrażonymi w ankietach.

Nasze Projekty

Mądra Szkoła Czyta Dzieciom – Regularne „Świetlicowe Czytanie” w świetlicy szkolnej.

Czytam sobie w Bibliotece – Zajęcia promujące samodzielne czytanie.

Mała Książka – Wielki Człowiek – Program dla uczniów i rodziców klas I, w ramach którego otrzymują oni pakiet książek do wspólnego czytania „Książką połączeni”.

Zabrzu Dobrze Mi Się Czyta – Integracja czytających szkół w Zabrzu, mająca na celu pokazanie mieszkańcom, że dzieci i młodzież czytają.

Darmowe Podręczniki

Od roku szkolnego 2014/15 biblioteka wypożycza uczniom darmowe podręczniki. Zasady udostępniania podręczników są określone w odrębnym regulaminie.

Regulamin Biblioteki

Regulamin biblioteki, oparty na statucie szkoły, precyzuje zasady korzystania ze zbiorów oraz odpowiedzialność czytelników za wypożyczone materiały.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ BIBLIOTEKI!

Bibliotekarz: Ewa Kaczmarczyk